انواع پروفیل استیل چیست؟

0

انواع پروفیل استیل و کاربردهای آن ها را می خواهیم با کمک هم بررسی کنیم تا شما نیز در نهایت بتوانید دیدگاه مناسبی را از این مدل از پروفیل ها داشته باشید. امروزه چندین مدل پروفیل استیلی مختلف در صنایع گوناگون وجود دارد و مورد استفاده واقع می شود. به همین دلیل نیز این مطلب را برای شما فراهم کرده ایم. 
پروفیل استیل، به مقاطع فلزی گفته می شود که دارای سطح مقطع مشخص و ثابتی هستند. پروفیل ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود هستند.

تقسیم بر اساس شکل مقطع

پروفیل های استیل، بر اساس شکل سطح مقطع، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخی از انواع پروفیل های استیل عبارتند از:

 • پروفیل های باز: پروفیل های باز، دارای سطح مقطعی هستند که در دو طرف باز هستند. پروفیل های باز، مانند تیرآهن، نبشی، ناودانی و قوطی، در ساخت سازه های فلزی کاربرد دارند.
 • پروفیل های بسته: پروفیل های بسته، دارای سطح مقطعی هستند که در دو طرف بسته هستند. پروفیل های بسته، مانند لوله، پروفیل درب و پنجره و پروفیل های کامپوزیتی، در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند.

پروفیل های باز

پروفیل های باز، دارای سطح مقطعی هستند که در دو طرف باز هستند. پروفیل های باز، مانند تیرآهن، نبشی، ناودانی و قوطی، در ساخت سازه های فلزی کاربرد دارند.

 • تیرآهن

تیرآهن، یکی از پرکاربردترین پروفیل های باز است. تیرآهن، در ساخت سازه های فلزی مانند پل، ساختمان، سقف و دیوار استفاده می شود. تیرآهن، از دو قسمت جان و بال تشکیل شده است. جان، قسمت مرکزی تیرآهن است که بارهای وارده را تحمل می کند. بال ها، قسمت های جانبی تیرآهن هستند که باعث افزایش استحکام تیرآهن می شوند.

 • نبشی

نبشی، پروفیلی است که دارای دو بال موازی است. نبشی، در ساخت سازه های فلزی، مانند اسکلت ساختمان و سازه های صنعتی، کاربرد دارد. نبشی، به عنوان قاب بندی و اتصال سازه های فلزی استفاده می شود.

 • ناودانی

ناودانی، پروفیلی است که دارای دو بال موازی و یک جان است. ناودانی، در ساخت سازه های فلزی، مانند اسکلت ساختمان و سازه های صنعتی، کاربرد دارد. ناودانی، به عنوان قاب بندی و اتصال سازه های فلزی استفاده می شود.

 • قوطی

قوطی، پروفیلی است که دارای چهار ضلع موازی است. قوطی، در ساخت سازه های فلزی، مانند اسکلت ساختمان و سازه های صنعتی، کاربرد دارد. قوطی، به عنوان قاب بندی و اتصال سازه های فلزی استفاده می شود.

پروفیل های بسته

پروفیل های بسته، دارای سطح مقطعی هستند که در دو طرف بسته هستند. پروفیل های بسته، مانند لوله، پروفیل درب و پنجره و پروفیل های کامپوزیتی، در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند.

 • لوله

لوله، پروفیلی است که دارای سطح مقطعی دایره ای شکل است. لوله، در کاربردهای مختلفی مانند ساخت سازه های فلزی، انتقال سیالات و ساخت لوازم خانگی استفاده می شود.

 • پروفیل درب و پنجره

پروفیل درب و پنجره، پروفیلی است که برای ساخت درب و پنجره استفاده می شود. پروفیل درب و پنجره، از جنس های مختلفی مانند آلومینیوم، UPVC و آهن ساخته می شود.

 • پروفیل های کامپوزیتی

پروفیل های کامپوزیتی، پروفیلی هستند که از ترکیب دو یا چند ماده ساخته می شوند. پروفیل های کامپوزیتی، دارای ویژگی های مختلفی هستند که آنها را به گزینه مناسبی برای کاربردهای مختلف تبدیل می کند.

کاربرد پروفیل های استیل

پروفیل های استیل، در کاربردهای مختلفی مانند ساخت سازه های فلزی، انتقال سیالات، ساخت لوازم خانگی و ساخت تجهیزات صنعتی استفاده می شوند. برخی از کاربردهای پروفیل های استیل عبارتند از:

 1. ساخت سازه های فلزی: پروفیل های استیل، به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارند، گزینه مناسبی برای ساخت سازه های فلزی مانند پل، ساختمان، سقف و دیوار هستند.
 2. انتقال سیالات: پروفیل های استیل، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، گزینه مناسبی برای انتقال سیالات خورنده مانند مواد شیمیایی هستند.
 3. ساخت لوازم خانگی: پروفیل های استیل، به دلیل وزن کم و استحکام بالا، گزینه مناسبی برای ساخت لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر و ماشین لباسشویی هستند. پروفیل ها، مقاطع فلزی هستند که دارای سطح مقطع مشخص و ثابتی هستند. پروفیل ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود هستند.

پروفیل ها، از جمله پرکاربردترین مواد در صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز هستند. این مقاطع فلزی، در ساخت سازه های فلزی مانند پل، ساختمان، سقف و دیوار استفاده می شوند. پروفیل ها همچنین در ساخت تجهیزات صنعتی و لوازم خانگی نیز کاربرد دارند.

پروفیل ها، مقاطع فلزی هستند که دارای سطح مقطع مشخص و ثابتی هستند. پروفیل ها، در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود هستند. کاربرد انواع پروفیل ها، به عوامل مختلفی مانند نوع پروفیل، ابعاد پروفیل و شرایط محیطی بستگی دارد.

کلام پایانی

انواع پروفیل استیل و کاربردهای آن ها را با هم بررسی نمودیم. اگر شما نیز نیاز به خرید این نوع از پروفیل های استیل دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که این مدل از پروفیل های استیل را بشناسید و سپس بدانید که کدام مورد برای کاری که در نظر دارید، گزینه بهتر و مناسب تری می تواند باشد.